Najlepšie vitamíny na podporu imunity

Silný imunitný systém je kľúčový pre ochranu nášho tela pred infekciami a chorobami. Na podporu imunity hrá dôležitú úlohu vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú udržiavať imunitný systém v optimálnej forme. V tomto článku sa pozrieme na najlepšie vitamíny, ktoré sú známe svojimi pozitívnymi účinkami na posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Vitamín C: Základný ochranca imunity

Vitamín C je pravdepodobne najznámejší vitamín na podporu imunity. Tento silný antioxidant pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a podporuje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú nevyhnutné pre boj proti infekciám. Štúdie ukazujú, že dostatočný príjem vitamínu C môže skrátiť trvanie prechladnutia a zmierniť jeho príznaky.

Najlepšími zdrojmi vitamínu C sú citrusové plody, jahody, kiwi, brokolica a paprika. Odporúčaná denná dávka pre dospelých je okolo 75 až 90 mg, avšak v obdobiach zvýšenej záťaže imunitného systému, napríklad počas chrípkovej sezóny, môže byť vhodné zvýšiť príjem vitamínu C prostredníctvom stravy alebo doplnkov.

Vitamín D: Podpora pre imunitné bunky

Vitamín D je ďalším kľúčovým hráčom v podpore imunity, najmä pre jeho úlohu pri aktivácii T-lymfocytov, ktoré sú dôležité pre boj proti infekciám. Nedostatok vitamínu D je spájaný s vyššou náchylnosťou na respiračné infekcie, vrátane chrípky a nachladnutia. V zimných mesiacoch, keď je menej slnečného svetla, môže byť jeho nedostatok bežný, pretože telo si vitamín D produkuje práve pôsobením slnečných lúčov na pokožku.

Medzi potravinové zdroje vitamínu D patria tučné ryby (losos, makrela), vaječné žĺtky a obohatené mliečne výrobky. V prípade, že nie je možné získať dostatočné množstvo vitamínu D zo stravy alebo slnka, odporúča sa užívať ho vo forme doplnkov. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje okolo 600 až 800 IU, avšak individuálne potreby môžu byť vyššie v závislosti od zdravotného stavu.

Vitamín A: Ochrana slizníc

Vitamín A je dôležitý pre udržanie zdravia slizníc, ktoré sú prvou líniou obrany tela proti patogénom. Zdravé sliznice pokrývajú dýchacie a tráviace cesty a bránia prieniku baktérií a vírusov do tela. Vitamín A tiež podporuje tvorbu bielych krviniek a ich aktivitu, čím zvyšuje schopnosť imunitného systému reagovať na infekcie.

Dobrými zdrojmi vitamínu A sú sladké zemiaky, mrkva, špenát a tekvica, ktoré obsahujú beta-karotén, ktorý sa v tele premieňa na aktívny vitamín A. Zvieracie produkty ako pečeň a rybí olej sú tiež bohaté na tento vitamín. Odporúčaná denná dávka vitamínu A pre dospelých je 700 až 900 mcg.

Záver

Na udržanie silného imunitného systému je dôležité dbať na dostatočný príjem vitamínov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane pred infekciami. Vitamín C, D a A patria medzi najdôležitejšie živiny, ktoré podporujú funkciu imunitného systému. Vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu, ryby a mliečne výrobky zabezpečí dostatočný prísun týchto vitamínov. V prípade potreby môžu byť vhodným doplnkom vitamínové prípravky, najmä v obdobiach, keď je riziko infekcií zvýšené.

Zdroje:

  1. Gombart, A. F., Pierre, A., & Maggini, S. (2020). A review of micronutrients and the immune system–working in harmony to reduce the risk of infection. Nutrients, 12(1), 236.
  2. Martineau, A. R., Jolliffe, D. A., Hooper, R. L., Greenberg, L., Aloia, J. F., Bergman, P., … & Griffiths, C. J. (2017). Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ, 356, i6583.
  3. Mora, J. R., Iwata, M., & von Andrian, U. H. (2008). Vitamin effects on the immune system: vitamins A and D take centre stage. Nature Reviews Immunology, 8(9), 685-698.
Zuzana Kováčová

Zuzana Kováčová

Som certifikovaný dietológ a vášnivý zástanca zdravého životného štýlu. Pomáham ľuďom dosiahnuť ich výživové ciele prostredníctvom individuálne prispôsobených plánov stravovania a vzdelávania o správnej výžive. Na základe najnovších vedeckých poznatkov sa snažím inšpirovať svojich klientov k udržateľným zmenám, ktoré podporia ich zdravie a celkovú pohodu.

Odporúčané články

2 komentáre

  1. Je vhodné zvýšiť prísun vitamínu D v zimnom období, ak máme málo slnečného svetla?

    1. Zuzana Kováčová

      Áno, v zimnom období je vhodné zvýšiť prísun vitamínu D, keďže máme menej slnečného svetla, ktoré je hlavným zdrojom jeho tvorby v tele. Nedostatok slnka môže viesť k nízkej hladine vitamínu D, čo ovplyvňuje imunitný systém a zdravie kostí. Doplnky stravy s vitamínom D sú preto ideálnym riešením na zabezpečenie dostatočného príjmu počas zimy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *